Kazuchika Okada (c) vs. Kenny Omega
IWGP Heavyweight Championship

O spun încă din start, pentru că nu prea ştiu cum să îmi pun cuvintele în ordine când vine vorba de asta. Acest meci este cel mai bun din istoria wrestling-ului, peste Omega vs. Naito de anul trecut, peste orice Kobashi vs. Misawa, mai mult ca sigur şi peste Steamboat vs. Flair. Practic, este mai bun decât orice ai văzut până acum. Ar trebui să fie văzut de orice persoană care se consideră fan al wrestling-ului. Probabil vor apărea câţiva care tot ce au văzut la viaţa lor sunt câteva meciuri bune din WWE, dar părearea acestui tip de persoane e nulă, irelevantă.

Argumentul principal al celor care vor critica acest meci este faptul că a fost prea lung, iar începutul a fost plictisitor. Dovadă că nu ştiu cum se construieşte un main event adevărat. Uitaţi-vă la Okada vs. Tanahashi de anul trecut, de la Wrestle Kingdom 10, care, la fel, a fost construit încet. În a doua parte a fost absolut fenomenal, ambii wrestleri şi-au pus corpul la bătaie. Acel Snap Dragon Suplex este spot-ul anului cu siguranţă şi mă mir cum Okada nu şi-a rupt gâtul pe acolo. Dacă aveam impresia că Omega a făcut cel mai bun meci al carierei cu Naito, acesta cu Okada a depăşit orice altceva. Puţin amuzant cum rivalitatea cu Tanahashi i-a definit cariera lui Okada, dar cel mai bun meci al lui nu este cu Tana.

Şi ca poveste meciul a fost la cel mai înalt nivel. Ultimele 15-20 de minute ale meciului au fost extrem de dramatice, cine a fost într-adevărat interesat de meci şi l-a trăit cu sufletul la gură cred că a avut nevoie de câteva momente de relaxare după ce s-a încheiat. Nu ştiu dacă îşi are loc comparaţia, dar a fost ca un meci de fotbal în care se joacă cu garda jos într-o repriză de prelungiri şi fiecare ocazie poate însemna golul finalul. Aşa a fost şi aici cu Omega care s-a chinuit să execute One Winged Angel-ul, dar Okada întorcea manevra de fiecare dată şi când a reuşit să rămână în viaţă, chiar dacă Okada a exucutat Rainmaker-ul. Practic, Omega a murit şi a reînviat de cateva ori pe parcursul a aproximativ 50 de minute. Jos pălăria şi tot respectul pentru cei mai buni wrestleri de pe planetă.

Câştigător: Kazuchika Okada
Rating: ***** (5 stele nu sunt de ajuns pentru acest meci)